Nebula’da ev kurabilmeniz için uyulması gereken kurallar aşağıda belirtilmiştir. Evinizi kurduktan sonra onay için page atmanıza gerek yoktur, ev kurulum bilgileri bizlere ulaşmaktadır. ( “Evimi onaylar mısınız ? ” , “Ev onayı !” , “Hatalı Ev Kurdum Kaldırır Mısınız ?” gibi pageler hatalı pagedir ve cezası hapistir.)

1.Evinizi kuracağınız bölgede, herhangi bir cisim veya ev bulunamamsı gerekmektedir. Evinizi bu cisimlerin üzerine koymanız halinde bu tespit edilebilir bir durumdur ve eviniz yine hatalı olarak işaretlenir.

2.Evinizi kuracağınız bölge ile aşağıda belirtilen bölgeler arasında 1 ekran boşluk olması gerekmektedir.

Bunlar :
a. Moongateler
b. Guard zone
c. Mezarlıklar
d. Spawnlar
e. Safe zonelar
f. Dungeon girişleri
g. Resurrection Stones (Hayata döndüren taşlar)
h. İçinde Guard Zone olan static binalar.

1(Bir) Ekran ne demektir?
Bir ekran uzaklık demek, yukarda sayılı olan bölgeler ile eviniz arasında durulduğunda, evinizin bu 1 ekran mesafe içinde görülebiliyor olması demektir. Bunun için evinizin çok küçük bir parçasının da görünmesi yeterlidir. Moongateler, guard zone, mezarlıklar, safe zone’lar ve dungeon girişleri ile aynı ekrandaki evleriniz herhangi bir uyarı yada hatalı işareti konulmaksızın silinir.

3.Evinizi kurduktan sonra, evinizin etrafından dolaşılmasını engelleyen herhangi bir cisim olmaması gerekmektedir. Ya da evin bir tarafının tamamen geçilemeyecek şekilde bir dağ, deniz kenarına kurulmaması gerekmektedir. Kısacası, evinizin 1 kare etrafında bir tam tur atılabiliyor olması gerekir. Evin taban bölümü bu evin önüne eşya kitlenen alanı da kapsar. Köşelere eşya kitlendiğinde geçişi engellemiyorsa sorun yoktur.

Not : Etrafında bir tur atılması şartı kuralı Castle, Keep ve Tower cinsi yapılar için geçerli değildir.

4. Evinizin diğer yapılara belli bir mesafe uzaklıkta bulunması gerekmektedir.

a. Bir diğer ev ile yan yana en az 3 kare boşluk olmalıdır.
b. Kale, keep veya tower önüne kurulan evler en az 8 kare uzaklıkta bulunmalıdır. Sağ, sol ve arkadan boşluk 6 kare olmalıdır. Özellikle North yönüne bakan grafik başka bir binanın giriş ya da duvarını kapatmamalıdır.
c. Maden girişlerine en az 1 ekran uzaklıkta olmalıdır.
d. Kurulan evin, arkadaki evin merdivenlerini grafik olarak kapatmaması gerekmektir. Yine kurulan evin merdivenlerinin , öndeki evin kapatacağı şekilde kurulmaması gerekmektedir.
e. Static binalara, içinde guard zone ya da NPC olsun olmasın 8 kare boşluk bırakılmalıdır.
f. Kurulan evin kapısı, kapı eşiği ve tabela ve tabela atlı, ban noktası net olarak görülmelidir. Bu noktalardan herhangi biri net olarak görünmüyorsa ev hatalı olarak işaretlenir.
g. Eviniz binek, sheep, bull, cow gibi NPC’lerin en az bir ekran yakınına kurulabilir.
h. Kırmızı yada gri barlı NPClerin spawnlarına bir ekran boşluk olacak şekilde ev kurulabilinir.Hazine sistemindeki world map’teki spawn olan NPC’ler bu kurala dahil değildir ancak kasa acarken o an kurulan evler abuse nedeni sayılacaktır.
i. Evlerin, kale keep ve towerların kapıları önüne cit vs itemları sabitleyerek kapııları açmak yolu ile oyuncuları esik bölgesinde hapsetmek evin hatalı sayılmasına neden olacaktır.

5.Evinizin sınırları içerisinde grafik bütünlüğünü bozacak şekilde herhangi bir ağaç, taş vb. cisim bulunmamalıdır. Buna evinizin içine giren ve çatısına değen ağaç yaprakları dahildir.

6.Eviniz, yol sınırlarına taşmamalıdır. Ayrıca yola sıfır diye tabir ettiğimiz şekilde de ev kurmak yasaktır.

Evinizin silinme nedenleri ;

a. Yukarıdaki kurallara kasti ve çıkar amaçlı uymamak,
b. Tabelası kırmızı uyarı hale getirilmiş evde PvP yapmak,
c. Staff üyesinin sözlü uyarısını dikkate almayıp hatalı evde oyuna devam etmek,
d. PvP sırasında ev kurup içine kaçmak ya da tuzak hazırlamak,
e. Arazilerdeki bizler tarafından koyulan uyarı sistemlerini ve deed’leri dikkate almayarak kasti ve çıkar amaçlı ev kurmak,

Not : Hatalı olduğunu düşündüğünüz evlerin yanında page atarak, bu evleri bizlere bildirebilirsiniz.Nebula Staff hatalı gördüğü evin açıklamasını yapmak zorunda değildir.

SİSTEMLER

Devam Et

EŞYALAR

Devam Et

ETKİNLİKLER

Devam Et

Hemen Katıl

Karakterini Yarat Ve Sosaria'yı Keşfet

20 yılı deviren, Türkiye'nin en köklü Ultima Online sunucusu olan Nebula'nın büyülü dünyasına adım at. Her oyun tarzına özel sistemler ve eşyalar ile eşsiz bir Ultima Online deneyimi yaşa.

Kayıt Ol