- Oyun içinde oluşabilecek bazı hataları kendi menfaatinize kullanarak fayda sağlamanız durumunda uygulanacak cezadır. Bir başka deyişle normalde götürüsü olması gereken bir yeteneği, götürüsü olmadan haksız bir şekilde kazanıyorsanız, hata sömürme suçundan hapse girersiniz ayrıca bug abuse listesinde yazılı olan durumlardan birini yaparken görülürseniz skill puanınızın kaç olduğuna ve skill çalışıp çalışmadığınıza bakılmaksızın ilgili skill sıfıra düşürülür. (eğer bug abuse ile elde ettiğiniz bir item ise, eşya geri alınır ve kullandığınız skill de sıfırlanır , eğer bulduğunuz bir hata o an abuse listesinde yer almıyorsa ve siz bundan haksız kazanç sağlıyorsanız alacağınız ceza değişmez).

Bu suçu ilk kez işlediğiniz yetkililer tarafından tespit edildiğinde kazancınız geri alındıktan sonra, 96 saat hapis cezasına çarptırılırsınız. İkinci kez işlediğinizde bu ceza iki katına çıkar ve 4. kez yakalanırsanız sunuculardan süresiz uzaklaştırma cezası alırsınız. Aşağıda Hata Sömürme Suçlarının bir listesi verilmiştir.


- Bir oyuncuya/NPCye vuruyorsanız veya büyü atıyorsanız ve vurduğunuz oyuncu/NPC damage (hasar) almıyor ise, bir başka değişle Hit Point (HP) azalmaması durumu.


- Sizin vurduğunuz veya büyü attığınız kişi size ulaşamıyor ise abuse’ dur. (Çatı üstünden, duvar arkasından, haritadaki hatalı noktalardan, evlerin içinden dışına veya dışından içine, fazla kat sahibi olan yapılarda farklı katlardaki oyunculara/NPClere, vs).


- Safe Zone olan yerlerde skill veya stat çalışmak, criminal (suçlu) durumda iseniz safe zone olan bir bölgeye kaçmak.


- Kontrol altındaki bir NPCyi stay/stop gibi komutlarla durdurmak suretiyle skill çalışmak veya bineklere stat çalıştırmak.


- Suyun üzerini (deniz, göl, akarsu vb.) mark büyüsüyle işaretlemek. Su üzerinde bulunmak.


- Normalde ulaşamayacağınız mekanları, (turnuva alanlarını, quest için düzenlenmiş bölgeleri vb.) mark büyüsüyle işaretlemek veya o mekanlara recall/gate büyüsü kullanarak gitmek.


- Büyü attıktan sonra çeşitli yollarla attığınız büyünün diğerleri tarafından görünmesini engellemek.


- Evlerin içini veya herhangi bir gate üzerini mark büyüsüyle işaretlemek.


- Herhangi bir gate üzerinden aşağıdaki kişilere büyü veya menzilli silahlar ile saldırmak.


- Evin içinden dışarıya gate açmak.


- Farklı katta bulunan bir eşyayı çalmak.


- Su üzerine NPC summon etmek veya deniz üzerine summon edilmiş bir NPC üzerinde skill çalışmak. (wall of stone vb alan büyülerinde eğer hedefin kendisi kara ise ve bir kısmı denize taşıyor ise bu abuse değildir.)


- Büyü yoluyla yaratılmış (summon) NPClerden deri, yün vb. eşyalar elde etmek.


- Normal şartlarda ulaşamayacağınız kişiyi (evin içinden dışındakini, dışından içindekini, farklı katlardakini, duvar arkasındakini vb.) bandaj ile iyileştirmek,ölü ise tekrar canlandırmak.


- Skill toplamının her ne olursa olsun 700.0 değerini aşması durumu.


- Summon büyüleriyle yaratılmış yaratıklar üzerinde poison skilli çalışmak.


- Summon büyüleriyle yarattığınız NPC’yi saldırttığınız kişinin size ulaşamayacağı bir yerde durmak. (Kapı arkası, Çatı üstü vb)

SİSTEMLER

Devam Et

EŞYALAR

Devam Et

ETKİNLİKLER

Devam Et

Hemen Katıl

Karakterini Yarat Ve Sosaria'yı Keşfet

20 yılı deviren, Türkiye'nin en köklü Ultima Online sunucusu olan Nebula'nın büyülü dünyasına adım at. Her oyun tarzına özel sistemler ve eşyalar ile eşsiz bir Ultima Online deneyimi yaşa.

Kayıt Ol